www.nsync.tk

NSync,JustinTimberlake
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 64 Bit Windows Nedir?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Olqu>N'Sync
SiteWebTeam
SiteWebTeam
avatar

Mesaj Sayısı : 111
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 11/06/07

MesajKonu: 64 Bit Windows Nedir?   C.tesi Haz. 07, 2008 4:39 pm

Windows XP 64-Bit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Windows XP 64-Bit Edition ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.
S: Windows XP 64-Bit Edition'ın yararları nelerdir?
Y: Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 teknik bilgisayar kullanıcılarına aşağıdaki yararları sunuyor.

Bir masaüstü işletim sisteminde en yüksek Performans ve Ölçeklenme kapasitesi. Windows XP 64-Bit Edition 32-bit platformların 4 gigabayt (GB) sınırını ortadan kaldırıyor. Windows XP 64-Bit Edition şu an için 16 gigabayt RAM'i ve sekiz terabayta kadar sanal belleği destekliyor. Bellekte bulunan verilere erişim sabit diskte bulunanlara oranla binlerce kat daha hızlı olduğundan, bu özellik, çok büyük sistem belleklerini kullanmak üzere geliştirilen uygulamalar için inanılmaz bir performans kazancı sağlanmaktadır. Windows XP 64-Bit Edition kaynakları yoğun bir şekilde kullanan uygulamaların çalışmasını sağlayabilmesinin yanı sıra Web'te gezinme veya e-posta gönderme, alma gibi basit görevlerin de yapılabilmesine izin verir.
Teknik ve Ticari Uygulamalar için tek Masaüstü. Windows XP 64-Bit Edition teknik ve ticari uygulamalar için tek bir masaüstü sunuyor. Teknik iş istasyonu kullanan kullanıcıların ticari uygulamalar için ayrı PC ve yüksek teknolojiye sahip uygulamalar için ayrı bir iş istasyonu kullanma gereksinimlerini ortadan kaldırıyor. Windows XP 64-Bit Edition kullanan sistemlerin, Windows tabanlı mevcut ağlara eklenebilmesi ve aynı yönetimsel araçlar kullanılarak 32-bit sistemlerle birlikte yönetilebilmesi sayesinde BT departmanının üzerine ek bir yük binmiyor. İki sistemin yönetimi ve bakımı ile ilgili genel giderler daha azalıyor.
Yeni Nesil Uygulamalar için En İyi Platform. 32-bit Windows'un sunduğu özellikleri kullanarak uygulama geliştirenler, Windows XP 64-Bit Edition için yeni nesil uygulamaları daha rahat ve verimli bir şekilde geliştirecekler. Uygulama geliştiriciler yeni uygulama geliştirme ortamının, Windows 32-bit sistemler için kullandıkları ortamla aynı olduğunu görecekler; Microsoft Win64 uygulama programlama arabirimi (API) Microsoft Win32® API ile aynı. Mevcut API'ler üzerinde, çalıştıkları platformun özelliklerini daha iyi yansıtabilmeleri için gerekli değişiklikler yapıldı. Bunun sonucunda uygulama geliştiriciler için programlama kolaylaştırılmış ve öğrenme süresi kısaltılmış oldu; 64-bit Windows için kod yazmak 32-bit Windows için kod yazmaktan farklı değil.
S: Windows XP 64-Bit Edition'ın hedef kitlesi kimlerdir?
Y: Windows XP 64-Bit Edition yüksek kapasiteli bellek ve/veya hızlı hesap yapabilme performansından yararlanacak uygulamaları kullanan kullanıcılarımız için hazırlandı. Endüstri analistleri bazı önemli senaryolarda, bu yeni mimarinin sunduğu yüksek performans ve geniş ölçekli bellek kullanımından yararlanılmasını öneriyorlar. Örneğin:

Mekanik CAD, Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Katı Modelleme gibi Mekanik Tasarım ve Analiz
3D canlandırma, dijital görüntü düzenleme ve birleştirme ve görsel etkiler gibi Dijital İçerik Oluşturma
Petrol ve doğal gaz arama, sismik analiz ve gelişmiş simülasyonlar gibi bilimsel ve yüksek performanslı bilgi işlem uygulamaları.
S: Windows XP 64-Bit Edition'ın fiyatı nedir?
Y: Fiyat bilgileri için lütfen OEM firmanıza danışın. Windows XP 64-Bit Edition yalnızca OEM'lerden ve MSDN ağından dağıtılacaktır.

S: Piyasaya ne zaman çıkacak?
Y: Windows XP 64-Bit Edition Version 2002, orijinal olarak 25 Ağustos 2001 tarihinde piyasaya çıktı. Version 2002 için Hizmet Paketi 1 30 Ağustos 2002 tarihinde Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 28 Mart 2003 tarihinde piyasaya sunuldu.

S: Windows XP 64-Bit Edition Version 2003'de yeni olarak neler var?
Y: Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 birçok yenilik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Intel Itanium 2 işlemci ve ona özel Açık Paralel Komut İşleme (EPIC) mimarisine yönelik iyileştirme
Yerel CD R/W desteği
IEEE 1394 aygıtları için destek
Uzaktan yükleme desteği
Internet Information Server sürüm 6.0
Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE)
S: Windows XP 64-Bit Edition 32-bit uygulamaları destekleyecek mi?
Y: Windows XP 64-Bit Edition'ın önemli özelliklerinden birisi, 32-bit Windows tabanlı uygulamaları herhangi bir değişiklik yapmadan 64-bit platform üzerinde çalıştırabilme becerisidir. Microsoft bu özelliği kullanabilmek için Windows XP 64-Bit Edition'a yeni bir 32-bit alt sistem ilave etti. Bu alt sistem—Windows on Windows 64—uygulamaların 64-bit yapıda olmasa bile çalışabilmelerini sağlamak üzere gerekli 32-bit Windows hizmetlerini sunuyor. (Not: Bu alt sistem 16-bit uygulamaları desteklememektedir.)

S: Windows on Windows 64 Alt Sistem nedir?
Y: Windows on Windows 64, 32 bit uygulamaları 64-bit Windows üzerinde çalıştırabilmenizi sağlayan 32-bit Windows alt sistemidir. 32-bit uygulamalar bir benzetim modunda çalıştığından, Microsoft , 32-bit uygulamaların en iyi performans için 32-bit donanım üzerinde çalıştırılmasını önerir.

S: Windows XP 64-Bit Edition 16-bit uygulamaları destekleyecek mi?
Y: 16-bit uygulamalar Windows XP 64-Bit Edition tarafından desteklenmemektedir.

S: Uygulamalarım Windows XP 64-Bit Edition'da daha hızlı çalışacak mı?
Y: 32-bit mimarinin getirdiği 4 GB sınırından daha büyük belleklerde adreslenebilmeleri gereken uygulamaların performansları, Windows XP 64-Bit Edition'da önemli ölçüde artacaktır. Zaman içerisinde daha fazla ISV'nin, Windows XP 64-Bit Edition kullanan Itanium tabanlı iş istasyonlarının sunduğu ölçeklenebilirlik ve bellek kapasitelerinden tam olarak yararlanabilmek için uygulamalarını bu yeni sisteme aktarması bekleniyor. 32-bit uygulamaların çoğu en yüksek performansı Windows işletim sisteminin 32-bit sürümlerinde vermeye devam edecektir. Belirli uygulamaların Windows XP 64-Bit Edition'da kullanılmak üzere 64-bit sürümlerinin çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda daha fazla bilgi için ISV firmanıza danışın.

S: Diğer Microsoft ürünlerinin 64-bit sürümleri olacak mı?
Y: Microsoft, SQL Server'ın 64-bit sürümünün de Windows Server 2003 ile aynı zamanda piyasaya sunulacağını duyurdu. Diğer .NET Server ürünleri şu an için planlanma aşamasında; bunların sunum tarihi ile ilgili herhangi bir duyuru yapılmadı. Microsoft, 64-bit mimarisi gelişmeye devam ettikçe bu 64-bit platformlarını destekleyecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.nsync.tk
Olqu>N'Sync
SiteWebTeam
SiteWebTeam
avatar

Mesaj Sayısı : 111
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 11/06/07

MesajKonu: Geri: 64 Bit Windows Nedir?   C.tesi Haz. 07, 2008 4:39 pm

Devamı ;


S: Windows XP 64-Bit Edition, UNIX/Linux işletim sistemlerine göre ne tür farklılıklar sunuyor?
Y: Windows XP 64-Bit Edition hem donanım hem de yazılım açısından Windows platformunda daha fazla uygulamaya ve ortağa sahip olduğundan, UNIX ve Linux iş istasyonlarına kıyasla güçlü bir alternatif sunuyor. Linux şirketlere yönelik desteği sınırlı olan açık kaynağa sahip bir işletim sistemidir. Linux açık kaynak bir sistem olduğu için çok farklı çözüm bileşenlerinin bir araya getirilmekte ve bu nedenle kullanımı ve dağıtımı bir ölçüde kullanıcıya özel bir yapıya sahip olmaktadır. Windows platformu müşterilerine test edilmiş, güvenilir, uyumlu bir masaüstü sunmaya devam edecektir.

S: 32-bit Windows XP Professional'dan Windows XP 64-Bit Edition'a yükseltme olanağı olacak mı?
Y: Windows XP 64-Bit Edition tamamen yeni bir donanım gerektirdiğinden, 32-bit işletim sistemlerinden Windows XP 64-Bit Edition'a yükseltme yapılamayacaktır. Windows XP 64-Bit Edition Intel tabanlı donanım sunan OEM'ler üzerinden dağıtılacaktır.

S: 32-bit işletim sistemleriniz üzerinde ürün geliştirmeyi durduracak mısınız?
Y: Hayır. Microsoft 32-bit ve 64-bit Windows işletim sistemlerini birlikte geliştirmeye devam edecek. Böylece kullanıcılarımız kendi gereksinimlerine en iyi uyan platformu ve işletim ortamını seçebilecekler.

S: Windows XP 64-Bit Edition perakende satış yapan mağazalarda bulunacak mı?
Y: Hayır. Windows XP 64-Bit Edition yalnızca Intel tabanlı donanım sunan OEM'ler aracılığıyla ve Microsoft Developers Network (MSDN) üzerinden satılacak.

S: Windows XP'nin 32 bit ve 64 bit sürümleri arasında ne tür farklılıklar var?
Y: Windows XP 64-Bit Edition yüksek performans gerektiren uygulamalarla çalışan, teknik iş istasyonu müşterilerimizin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı. Windows XP Professional 32-bit, genel ticari ve eğitim kurumlarına ve son kullanıcılara yönelik olarak tasarlandı. Windows XP'nin değişik sürümlerinin özelliklerinde de farklılıklar olacaktır.


Windows platformunu geliştiren Microsoft, 64-bit teknolojisiyle teknik ve kurumsal uygulamalara hız kazandıracak

Microsoft, Intel Itanium 64-bit işlemci üzerinde çalışacak Windows işletim sistemi ailesine iki güçlü özellik eklediğini açıkladı. Sunucular ve iş istasyonları için geliştirilen Windows işletim sisteminin yeni versiyonları, en fazla talep edilen bilimsel, teknik uygulamalar, yüksek hacimli kurumsal, e- ticaret uygulamalarıyla en popüler iş uygulamalarını destekleyecek.

Microsoft’un 64-bit Windows Advanced Server Limited Edition’ı ve OEM Itanium temelli sistemleri aynı zamanda piyasada olacak. İş istasyonu versiyonu Windows XP 64-bit Edition, Microsoft’un 32-bit Windows XP masaüstü uygulamasıyla birlikte 25 Ekim’de piyasaya sürülüyor.

Yeni 64-bit Windows Platformu ile ilgili açıklama yapan Microsoft’un Windows Bölümü Başkan Yardımcısı Brian Valentine, “64-bit Windows Platformu, güçlü 64-bit bilgisayar kullanımını fiyat/performans, yönetilebilirlik, eşsiz ölçeklenebilirlik, geniş donanım ve yazılım desteği ile birleştirmek isteyen müşteriler için en iyi seçim olacak. Microsoft olarak, Itanium progr..... bağlılığımızı sürdürüyor ve bu konuda Intel’in yanısıra müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla da yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Amacımız 64–bit kullanımı ile piyasaya sürüldüğünde Windows’un endüstrinin en iyi donanım ve yazılımlarını eşsiz bir şekilde desteklemesi” dedi.

“Microsoft’un Itanium tabanlı sistemler için geliştirdiği 64-bit Windows Platformu’nu memnuniyetle karşılıyoruz” açıklaması yapan Intel Architecture Group Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Paul Otellini “Itanium ailesi için geliştirilen Windows Platformu’nun piyasaya sürülmesi, uzun zamandır süre gelen Microsoft - Intel ilişkilerinin devamında önemli bir rol oynayacak. Bu ortaklık şirketlerin, bilim adamlarının ve mühendislerin Intel Mimarisi üzerinde güçlü 64–bit kullanımından yararlanmalarını sağlayacak” dedi.

64-bit Windows’a bilişim endüstrisinden büyük destek

Microsoft, 64-bit Windows Platformu’nun tüm endüstri tarafından desteklenmesi için 300’den fazla yazılım uygulamaları ve bilgisayar donanımı üreticisiyle çalışıyor. Windows Bölümü Başkan Yardımcısı Valentine, uygulama üreten firmalardan uygulamalarını 64-bit platforma taşımak için çok yüksek bir talebin geldiğini belirterek, “Microsoft bu ISV’lerle bir hafta süren uygulama geçiş çalışmaları yapıyor. Yaz boyunca bu çalışmaları artırarak daha fazla ISV’ye ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

SAS Institude Başkan Yardımcısı Jim Davis de 64-bit’in sağlayacağı olanaklara değindi. Davis, “64-bit Windows, müşterilerimize kritik uygulamalarda ihtiyaç duydukları performansla birlikte ölçeklenebilirlik sunuyor. Müşterilerimiz, işlerini optimize etmek için büyük miktarlardaki e-ticaret ve e-iş verilerini kullanılabilir bilgiye dönüştürmek konusunda SAS’a güveniyorlar” dedi.

64-bit Windows platformu, mevcut bilgi teknolojisi platformlarının sınırlarını zorlayan şirketlerin, akademik, mühendislik ve bilimsel kurumların daha büyük veri ihtiyacına cevap veriyor. 64-bit’in olası kullanım alanları şöyle;

Yüksek hacimli e-ticaret ve dot.com siteleri
Online analitik işlemci ve veri madenciliği de dahil, geniş veritabanı uygulamaları
Karmaşık 3D grafik için dijital içerik yaratma ve HDTV/DTV için animasyon, oyunlar ve hareketli görüntü animasyonları
Otomotiv ve havacılık mühendisliği gibi kompleks mekanik tasarım ve analizler
Astronomi, insan ve yer bilimleri gibi bilimsel uygulamalar ve araştırmalar
Sunucu tarafında 64-bit Windows, sunucu konsolidasyonunu, orta ölçekli Windows tabanlı sunucularda artırılmış sürekli çalışabilirliği ve 64-bit uygulama geliştirmeyi destekliyor. Windows XP 64-bit Edition iş istasyonu tarafında sadece teknik ve bilimsel uygulamaları desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda popüler 32-bit iş ve kurumsal uygulamaları da çalıştırıyor. Microsoft’un gelecekteki 64-bit işlemciler için geliştirdiği sunucu uygulamaları arasında SQL Server 2000 de yer alıyor.


Windows XP 64-Bit Edition Ürün Bilgisi

Sinema özel efektleri, 3B animasyon, mühendislik ve bilimsel uygulamalar gibi alanlarda yüksek bellek kapasitesine ve kayan nokta performansına gerek duyan özel, teknik iş istasyonu kullanıcılarının taleplerini karşılamayı amaçlayan Microsoft ilk 64-bit istemci işletim sistemi olan Windows® XP 64-Bit Edition’ı pazara sundu.

Özel ve teknik uygulamalar için performans kazançları
64-bit bilgiişlem performansının sunduğu daha büyük ve daha karmaşık modeller oluşturabilme avantajından yararlanan mühendisler otomobil ve uçak tasarımı gibi alanlarda önemli kazançlar elde edecek. Mühendisler bu sistemlerden yararlanarak simülasyon yazılımları kullanabilecek, hava akımı, basınç ve ısı gibi etmenlerin otomobil veya uçak malzemesi üzerindeki etkilerini inceleyebilecek ve ürün tasarımını geliştirmek için bu sonuçlar üzerinde çalışabilecek. 64-bit bilgiişlem kullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricileri gibi dijital içerik oluşturucuları için de önemli kazançlar sunmaktadır; bu kişiler 64-bit özelliği sayesinde üç boyutlu modeller sunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilecek. Bunun yanı sıra, 64-bit bilgiişlem kullanımı mali uygulamalarda da büyük veri kümelerinin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesini ve böylelikle pazar eğilimlerinin incelenebilmesini, fiyat belirlenebilmesini ve gerçek zamanlı olarak ticaret yapılmasını sağlamaktadır.

Çok yüksek bellek desteği, tanıdık Windows masaüstü
Windows XP 64-Bit Edition, Intel® ItaniumTM işlemcide çalışacak; 32-bit sistemlerin bellek sınırlarına ulaşan iş istasyonu kullanıcıları bu platformu kullanabilecek. 32-bit ve 64-bit Windows XP-işlemcili bilgisayarlar arasındaki temel farklılık 64-bit sürümünün daha fazla sistem belleği kullanabilmesinde yatmaktadır. Windows XP 64-Bit Edition başlangıçta 16 GB RAM ve sekiz terabayt sanal bellek desteği sunacak. Donanım kapasitesinin artmasıyla birlikte, gelecekte fiziksel bellek desteği de artacak. Bellekteki verilere sabit sürücüdeki verilere oranla binlerce kez daha hızlı bir şekilde erişilebilmektedir; bu nedenle bu büyük sistem belleğini kullanmak üzere geliştirilen uygulamalarda benzersiz bir performans kazancı elde edilmektedir. Windows XP 64-Bit Edition, buna ek olarak, Itanium işlemcinin yüksek kayan nokta kapasitesinden yararlanacak şekilde tasarlanmıştır.

Teknik uygulamalar ve iş uygulamaları için bir masaüstü
Teknik uygulamalar ve iş uygulamaları için tek masaüstü sunan Windows XP 64-Bit Edition sayesinde teknik iş istasyonu kullanıcılarının iş uygulamaları için bir PC’de çalışmasına ve yüksek kapasite gerektiren teknik uygulamalar için ayrı bir iş istasyonuna geçmesine gerek kalmamaktadır. Windows-uyumlu 32-bit uygulamaların çoğu Windows XP 64-Bit Edition’da “olduğu gibi” çalışacak. İş istasyonu kullanıcıları Windows platformundaki zengin entegrasyon olanaklarından ve verimlilik araçlarından yararlanabilecek. Tasarımcılar oluşturdukları modelleri şirket içindeki diğer kişilerle kolayca paylaşabilecek; tasarımı mali işler departmanına gönderirken bir Word belgesinin içine kopyalamaları veya pazarlama ekibine gönderirken bir PowerPoint slayt kümesine eklemeleri yeterli olacak. Sadece 32-bit uygulamalar kullanıyorsanız ve 2GB’tan daha büyük olmayan veri kümeleriyle çalışıyorsanız, 32-bit, Windows XP Professional’ın uygulamalarınız için en iyi masaüstü sistemi olduğunu göreceksiniz.

Windows XP 64-Bit Edition sistemlerini varolan Windows işletim sistemli ağlarınıza kolayca ekleyebilir ve aynı yönetim araçlarını kullanarak 32-bit sistemlerle birlikte kolayca yönetebilirsiniz; böylece BT departmanının üzerindeki yük de azalmış olmaktadır. İki sistemin bakımı ve yönetimi ile ilgili genel giderler azaltılmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.nsync.tk
 
64 Bit Windows Nedir?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.nsync.tk :: Forumumuza Hoş Geldiniz... :: Bilgisayar-
Buraya geçin: